Przed I wiekiem n.e.

Tekst i ilustracje:
Przemysław Czapliński

Kontakt:

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Germanowie, Polska na przełomie er


W czasie gdy nad wielkimi obszarami środkowej, zachodniej i południowej Europy niepodzielnie panowali Celtowie, na północy kontynentu, w dzisiejszych północnych Niemczech i Skandynawii powstały pierwsze kultury Germanów. Stąd mniej więcej w III wieku pne. na południowy wschód ruszyły plemiona Bastarnów i Skirów. Ludy te przeszły przez ziemie Polski – część z nich ruszyła dalej na południe, by w Macedonii walczyć z Grekami i Rzymianami, część zapewne została na terenie naszego kraju.

 Z połączenia dawniejszych ludów, Celtów oraz Germanów, na dużych obszarach Polski ukształtowała się nowa kultura. Prawdopodobnie ludność zaczęła przyswajać sobie język i zwyczaje nowoprzybyłych plemion. Powstał potężny lud germańskich Wandalów, zamieszkujący południową i środkową Polskę.

Później z południowej Skandynawii do ujścia Wisły dotarły wojownicze plemiona germańskich Gotów. Według legendy przypłynąć tu mieli na trzech okrętach pod wodzą człowieka o imieniu Berig. W krwawych bitwach pokonali mieszkających tu Wcześniej Wandalów i Ulmerugiów by na kilkaset lat osiąść w swojej nowej ojczyźnie zwanej odtąd: „Gothiskandzą”.

Kamienne kręgi Gotów na Pomorzu (Źródło ilustracji: Wikimedia)


II i I wiek pne, to okres gdy coraz większą potęgą na południu Europy stawało się Imperium Rzymskie. Podbój Galii przez Juliusza Cezara w 51 roku p.n.e. oznaczał kres dominacji Celtów na kontynencie. Teraz nad południem władzę sprawował Rzym, północ zaś należała w dużej części do Germanów.

Rozprzestrzenianie się Germanów w Europie (kolor ciemnoczerwony - kolebka w VIII wieku pne)(Źródło ilustracji: Wikimedia)