Przed I wiekiem n.e.

Tekst i ilustracje:
Przemysław Czapliński

Kontakt:

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Celtycka Europa


VI wiek pne. to początek wielkiej ekspansji Celtów w Europie. Ten wywodzący się z terytoriów dzisiejszej Szwajcarii wojowniczy lud w ciągu kilku stuleci zdominował duże obszary Europy, wywierając wpływ na okoliczną ludność i zmieniając oblicze całego kontynentu. Jeszcze w VI wieku pne Celtowie opanowali obszary dzisiejszej Francji. Wkrótce celtycka stała się większość Wysp Brytyjskich i część Hiszpanii, później Bałkany a nawet część dzisiejszej Turcji. III wiek pne to okres ich największej świetności. Celtyccy łowcy głów, z postawionymi na sztorc, farbowanymi na pomarańczowo włosami i wielkimi, szerokimi włóczniami budzili strach wszędzie gdzie się pojawili. Często do bitwy stawali zupełnie nago, wierząc, że ochroni ich noszona na szyi magiczna ozdoba – torques.

Rozprzestrzenianie się Celtów w Europie (kolor żółty - kolebka, jasnozielony- Celtowie w III wieku pne) (Źródło ilustracji: Wikimedia)


Plemiona Celtów dotarły również na tereny obecnej Polski. Według późniejszych historyków rzymskich, władca Biturygów, jednego z celtyckich plemion w Galii z powodu przeludnienia nakazał swoim siostrzeńcom wyprowadzić część ludności. Było to około IV wieku pne. Jeden z krewnych wodza wywiódł część ludności do Italii, gdzie później mieli toczyć wojnę z powstającym państwem Rzymskim. Segowezus wywiódł drugą część plemienia do Czech i Moraw gdzie rósł wówczas nieprzebyty Las Hercyński. Stąd Celtowie, przekraczając Sudety, dotarli również na Śląsk i inne obszary obecnej Polski.

 Sto lat później inne plemiona celtyckie próbowały podbić Macedonię i Grecję (280 rok pne). Po złupieniu części państewek na półwyspie helleńskim plemiona zostały jednak odparte. Prawdopodobnie część pokonanych Celtów odeszła daleko na północ. Osiedliła się na obszarze obecnej Małopolski. 

Celtowie upowszechnili na opanowanych przez siebie terenach nowe, doskonalsze metody wytopu żelaza, garncarstwo i inne nowości. Badania archeologów dowodzą jednak, że na obszarze obecnej Polski te ich osiągnięcia przyjmowały się dość powoli wśród pozostałej, nieceltyckiej ludności.