Mitologia Słowian

Tekst i ilustracje:
Przemysław Czapliński

Kontakt:

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Powstanie wszechświata według mitologii

eden z niewielu dziś znanych słowiańskich mitów opowiada o stworzeniu świata: Według starych opowieści na początku miało nie być ziemi ani lądów – Jedynie bezkresny ocean falował pod błękitnym niebem. Po oceanie płynęli drewnianą łodzią dwaj bogowie – Perun i Weles. Zamierzali oni stworzyć stały ląd aby mieć gdzie postawić nogi. Weles zanurkował więc pod łodzią aż na dno morza. Zabrał stamtąd grudkę ziemi, część ukrył jednak w ustach. Po wypłynięciu na powierzchnię Weles oddał Perunowi ziemię którą trzymał w ręku. Bóg rzucił otrzymaną grudkę na fale i tak powstała pierwsza wyspa na której wylądowała łódź z bogami na pokładzie.

Pierwsza Wyspa (Źródło ilustracji: Wikimedia)


Niebianie zeszli na ląd, zmęczony Perun zapadł wówczas w głęboki sen. Weles próbował zepchnąć Peruna z wyspy, chcąc w ten sposób pozbyć się konkurenta – w którą stronę przesunął jednak swojego towarzysza pojawiała się ziemia. Wyspa zaczęła magicznie rozrastać się na wszystkie strony. Również grudka którą Weles trzymał w ustach zaczęła pęcznieć i rosnąć. Weles nie mogąc wytrzymać wypluł ją – w ten sposób powstały góry. Perun zaniepokojony hałasem obudził się i zrozumiał czego dokonać chciał jego rywal. Wściekły władca burzy rozpoczął walkę ze swoim niedoszłym mordercą.  Włochaty Weles przegrał bitwę i został zrzucony w głąb podziemnych otchłani.

Bóg ten mieszka teraz w krainie zmarłych – Nawii. Potężny Perun przeniósł się do nieba, skąd spogląda na świat, spuszczając deszcze, gromy i błyskawice.

siedziba Peruna władcy nieba