Mitologia Słowian

Tekst i ilustracje:
Przemysław Czapliński

Kontakt:

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Upiory

Drugą grupą znanych Słowianom istot nadnaturalnych były demony i upiory powstałe z duszy i ciał zmarłych ludzi. Wielu nie wie o tym, że znane wszystkim z horrorów i filmów przygodowych wampiry, swoje korzenie mają właśnie w wierzeniach słowiańskich.  Mieszkańcy naszych ziem wierzyli, że niektórzy ludzie rodzą się z dwiema duszami, jedna była ludzka, druga natomiast należała do potwora, strzygi, upiora, wampira. Widocznym symbolem posiadania tych dwóch natur, były na przykład dwa rzędy zębów. Strzygi –Wampiry posiadały także dwa serca, jedno ludzkie a drugie należące do demona. Człowiek będący strzygą zwykle żył normalnie- podobnie jak inni ludzie. Jego alternatywna, potworna natura objawiała się dopiero po śmierci. Strzygoń-Upiór potrafił wychodzić z grobu, atakował potężnymi zębami i pazurami przypadkowe ofiary wypijając ich krew i pożerając ciało.

(Źródło ilustracji: Wikimedia)

Pierwsi Słowianie stosowali różne metody aby chronić się przed Upiorami. Dobrym sposobem był czosnek, zwykle jednak przebijano ciało potwora drewnianym lub żelaznym kołkiem – gwoździem, odwracano zmarłego twarzą do ziemi albo przykrywano grób ciężkimi kamieniami. Dusze zmarłych ludzi zwane były nawiami lub nawkami. Po śmierci wędrowały one po moście dusz do zaświatów,

(Źródło Ilustracji: Wikimedia)

jednak nieraz i one powracały aby straszyć pozostających w naszym świecie. Inne wierzenia mówią o tym, że dusze ludzi po śmierci odlatywały do zaświatów pod postacią ptaków.