Jagiellonowie (XIV-XVI w.)

Tekst i ilustracje:
Przemysław Czapliński

Kontakt:

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Imperium Osmańskie i Habsburgowie

Na początku XVI wieku ród Habsburgów stał się niezwykle potężny. Władcy z tej dynastii byli cesarzami w Niemczech, dzięki dynastycznym koneksjom udało im się również przejąć tron bogatej Hiszpanii. Całe złoto i dobra z podbijanych kolonii i odległych, bajecznie bogatych ziem Ameryki wędrowały teraz do skarbca tych monarchów. Tymczasem w Czechach i na Węgrzech, gdzie panował wówczas król Ludwik Jagiellończyk narastało  zagrożenie ze strony Imperium Osmańskiego. Turcy opanowali Belgrad i kontynuowali wojnę. Młody, dwudziestoletni władca z dynastii Jagiellonów stanął im na drodze pod Mohaczem. Króla wspierały także niewielkie posiłki z Polski. Bitwa zakończyła się klęską i śmiercią młodego władcy.

Ostatni Jagiellon na Węgrzech utonął wraz z koniem w mule rzeki Csele uciekając z pola bitwy. (Źródło ilustracji: Wikimedia)

W efekcie przegranej i następnych walk Węgry zostały podzielone. Wschodnią część zajęło wielkie Imperium Osmańskie, a w zachodniej, oraz w Czechach władzę przejęli bogaci Habsburgowie. Bitwa pod Mohaczem kończy więc okres panowania Jagiellonów w tych krajach. W regionie przeciwnicy dynastii okazali się zbyt silni. Odtąd potomkowie Jagiełły panowali już tylko w Polsce i na Litwie.